> ITA Tennis Homepage > Results & Rankings > Rankings > 2009-10 Junior/Community College Women's Rankings > November 6, 2009 - ITA NJCAA Women's National Rankings
NJCAA Women's National Rankings
Administered by the ITA
November 6, 2009


TEAM
Rank School
1 Hillsborough Community College
2 Tyler Junior College
3 Lee College
4 Florida State College Jacksonville
5 St. Petersburg College
6 Cowley County Community College
7 Temple College
8 Seward County Community College
9 Meridian Community College
10 Seminole State Community College
11 Laredo Community College
12 North Central Texas College
13 Collin County Community College
14 Abraham Baldwin Agricultural College
15 Kalamazoo Valley Community College
16 Johnson County Community College
17 Eastern Arizona College
18 Central Florida Community College
19 Glendale Community College
20 Grand Rapids Community College
21 Young Harris College
22 Barton County Community College
23 Marion Military Institute
24 Georgia Perimeter College
25 Jones County Junior College
SINGLES
Rank Name School
1 Jillian O’Neill Hillsborough
2 Olivia Howlett Hillsborough
3 Nadia Lee Lee
4 Adrijana Pavolovic Cowley County
5 Mariya Slupska Tyler
6 Nachell Proctor Hillsborough
7 Anna Vavrik Meridian
8 Madeline Johnson St. Petersburg
9 Jovana Vasic St. Petersburg
10 Fanny Benincasa Seward
11 Melanie Viriyapunt Eastern Arizona
12 Karla Martinez New Mexico Military
13 Natalia Khakimova Seminole State
14 Arina Yakovtseva Jacksonville
15 Fredrique Sunstrum Lee
16 Cimen Soy North Central Texas
17 Anna Zurek Tyler
18 Laura Vergara Laredo
19 Vanessa Green Glendale
20 Dionica Akina Lee
21 Brooke Dennis Tyler
22 Alexandra Gamboa Abraham Baldwin
23 Stevie Fortney Kalamazoo Valley
24 Rachel Rossi Marion Military
25 Haley Craig Johnson County
26 Jessica Phelps Temple
27 Hagar Caro Tyler
28 Mary Claire Slade Georgia Perimeter
29 Kristin Debruyn Muskegon
30 Kari Wladischkin Oakland
31 Sofya Kortaeva St. Petersburg
32 Courtney Spafford Hillsborough
33 Jessica Montemayor Cowley County
34 Melissa Zuiderveen Grand Rapids
35 Fatma Kuzu Collin County
36 Ashlea Baker Temple
37 Ekaterina Gabashvili Seward
38 Calisia Reid Barton County
39 Chelsey Lynn Jacksonville
40 Stephanie Dunseith St. Petersburg
41 Ashley Boender Kalamazoo Valley
42 Amelie Arguindegui Laredo
43 Cassie DeLisle Grand Rapids
44 Raven Lewis Temple
45 Aline Ferreira Meridian
46 Elle Martin North Central Texas
47 Terri Thomas Central Florida
48 Brittany Johnson Kalamazoo Valley
49 Gloria Alvarez North Central Texas
50 Molly Lentini Jacksonville
51 Kinsley Black Young Harris
52 Manuela Gomez Lee
53 Julie Kerr Glendale
54 Karlee Long Jacksonville
55 Shell Freeman Oakland
56 Monica Briceno Broward
57 Kendra Casey Tyler
58 Lauren Blair Central Alabama
59 Ashley Grafton Marion Military
60 Francesca Bassoo Lee
61 Casey Bulls Tyler
62 Devon Goodroe Jacksonville
63 Jade Cunningham Seminole State
64 Kaitlin Wilkie Muskegon
65 Georgina Stephenson Lee
66 Katherine Kelly North Central Texas
67 Baileigh Darnell Collin County
68 Julie Bell Tyler
69 Natalia Medina Cowley County
70 Shana Landry Lee
71 Catherine Weber Tyler
72 Christina Lebarre Seminole State
73 Rachel Castonia Muskegon
74 Nathalia Silva Laredo
75 Huong Huynh Lee
76 Amanda Armente Temple
77 Stephanie Villareal Laredo
78 Courtney Diebold ` Kalamazoo Valley
79 Amber Evans Collin County
80 Hillary Teasley Young Harris
81 Julie Dominguez-Suarez Central Alabama
82 Brianna Brinkley Young Harris
83 Savannah Sapienza Central Florida
84 Taylor Miller Marion Military
85 Tricia DeMint Kalamazoo Valley
86 Kelly Bush Central Florida
87 Paige Palinkas Hillsborough
88 Natalie Hand Tyler
89 Katie VanDerLaan Grand Rapids
90 Joanna Torres Seminole State
91 Madlena Gueorguiev St. Petersburg
92 Kayla Garcia Laredo
93 Brittany Laner Cowley County
94 Amber Lytle Kalamazoo Valley
95 Ariel Rae Nulty Grand Rapids
96 Morgan Crissoe Seminole State
97 Cassandra Ingles Oakland
98 Emily Schreur Grand Rapids
99 Jennifer Wagner Oakland
100 Maureen Figley St. Petersburg
DOUBLES
Rank Team School
1 O’Neill / Howlett Hillsborough
2 Lee / Akina Lee
3 Slupska / Dennis Tyler
4 Spafford / Proctor Hilsborough
5 Johnson / Vasic St. Petersberg
6 Caro / Zurek Tyler
7 Soy / Kelly North Central Texas
8 Vavrik / Zachry Meridan
9 Fa / Martinez New Mexico Military
10 Benincasa / Gabashvili Seward
11 Rossi / Grafton Marion Military
12 Lewis / Armenta Temple
13 Alvarez / Martin North Central Texas
14 Slade / Ferri Ga. Perimeter
15 Gomez / Sunstrum Lee
16 Craig/Spencer Johnson County
17 Pavlovic / Montemayor Cowley County
18 Kuzu / Darnell Collin County
19 Yakovtseva / Lynn Jacksonville
20 Baker / Hall Temple
21 Fortney / Johnson Kalamazoo Valley
22 Green / Carranza Glendale
23 Black / Brinkley Young Harris
24 Ferreira / Halterman Meridan
25 Blackim / Medina Cowley County
26 Long / Lentini Jacksonville
27 Debruyn / Castonia Muskegon
28 Bell / Hand Tyler
29 Bassoo / Huynh Lee
30 Thomas / Bush Central Florida
31 Blair / Dominguez-Suarez Central Alabama
32 Lorren / Evans Collin County
33 Wladischkin / Freeman Oakland
34 Bulls / Casey Tyler
35 DeMint / Diebold Kalamazoo Valley
36 Stephenson / Landry Lee
37 Silva / Garcia Laredo
38 Rutledge / Bonder Kalamazoo Valley
39 Chmielewski / DeNardi Oakland
40 DeLisle / Schreur Grand Rapids