> ITA Tennis Homepage > Results & Rankings > Rankings > 2010-11 Junior/Community College Women's Rankings > April 18,2011 NJCAA Women's National Rankings
NJCAA Women's National Rankings
Administered by the ITA
April 18, 2011

TEAM
Rank School
1 Tyler Junior College
2 Lee College
3 St. Petersburg College
4 Florida State Coll. Of Jacksonville
5 Laredo Community College
6 State College of Florida
7 Hillsborough Community College
8 Abraham Baldwin
9 Eastern Arizona College
10 Cowley College
11 Collin College
12 Seward County
13 New Mexico Military Academy
14 ASA Institute
15 Meridian Community College
16 Seminole State College
17 Temple College
18 Georgia Perimeter College
19 Snead State Community College
20 Johnson County Community College
21 North Central Texas College
22 Pima Community College
23 College of Coastal Georgia
24 Itawamba Community College
25 Mississippi Gulf Coast CC
26 Barton Community College
27 Hinds Community College
28 Jones County Community College
29 Central Alabama Community College
SINGLES
Rank Player School
1 Sun Wen Tyler
2 Diana Davitaia Cowley
3 Antonia Kolovau Tyler
4 Barbora Bozkova Laredo
5 Elisha Gabb Lee
6 Kristina Kinarkina Lee
7 Brittni Fausett Temple College
8 Karla Martinez New Mexico Military
9 Salma Dahbi Georgia Perimeter
10 Dariya Dashutina Seward
11 Laurence Porry State College of Florida
12 Greta Veinberga St. Petersburg
13 Justyna Wojcik Broward
14 Ivana Katavic Laredo
15 Audrey Leitz Tyler
16 Alyssa Caffey Lee
17 Chanel Cunningham Abraham Baldwin
18 Haley Craig Johnson Co
19 Lyudmyla Lisovska ASA
20 Marianna Palacios State College of Florida
21 Sara Johansson Hillsborough
22 Sadia Mayou Georgia Perimeter
23 Mele Iongi Eastern Arizona
24 Nathalia Khakimova ASA
25 Jovana Vasic St. Petersburg
26 Paula Gruber Hillsborough
27 Linda Winter Florida St. College-Jacksonville
28 Kirstie Symon Seminole State
29 Bia Miranda Abraham Baldwin
30 Ariel Rippner Florida St College-Jacksonville
31 Marilia Camara Laredo
32 Brooke Dennis Tyler
33 Priti Rijal Collin
34 Manuela Gomez Lee
35 Natasha Grytsiak Hinds
36 Monica Rekkedal Meridian
37 Ruta Grunvalde Miss. Gulf Coast
38 Julie Bell Tyler
39 Laura Servise Lee
40 Zinnia Leamana Collin
41 Brittany Harris Itawamba
42 Fanny Bennincasa Seward
43 Tatum Rochin Pima
44 Jennifer Betancourt Laredo
45 Monica Briceno Broward
46 Zsofia Biro Cowley
47 Kalei Gora Eastern Arizona
48 Litia Godinet New Mexico Military
49 Savannah Zachry Meridian
50 Kim Ho Seminole St
51 Zorica Djuric Florida St College-Jacksonville
52 Ali Underhill Broward
53 Ann-Sophie Porry State College of Florida
54 Natalie Hand Temple
55 Luisa Lopes College of Coastal Georgia
56 Ariana Saldana Tyler
57 Ashley Grafton College of Coastal Georgia
58 Haley Highfield Snead St
59 Tracy Cooper Johnson Co
60 Elise Burnett-Godfree North Central Texas
61 Savannah Stachowiak Marion Military
62 Lauren Blair Central Alabama
63 Ekaterina Vezhenkova Florida St College- Jacksonville
64 Lauren Renner Temple
65 Victoria Bravo Pima
66 Adalyn Hazelman New Mexico Military
67 Sydnie Sine Hillsborough
68 Gabriela Rodriguez Pima
69 Monica Lunardi North Central Texas
70 Jordan Carter Abraham Baldwin
71 Yurina Kunishima St. Petersburg
72 Lara Pujol Eastern Arizona
73 Leah Smith Lee
74 Terri Thomas Hillsborough
75 Juliette Smit State College of Florida
76 Stephanie Dunseith St. Petersburg
77 Georgina Stephenson Lee
78 Molly Lentini Florida St College-Jacksonville
79 Oksana Fumero Hinds
80 Keri Huett Abraham Baldwin
81 Rachel Jeffcoat Jones Co
82 Kelsi Regan Snead St
83 Maria Casseres Georgia Perimeter
84 Arlette Cochran Jones Co
85 Laine Denuex Central Alabama
86 Lyvia Gomes Itawamba
87 Arielle Fisher Miss. Gulf Coast
88 Kelsey Reblin Collin
89 Indi Mire Meridian
90 Asia Boyd Georgia Perimeter
91 Mel Telfer North Central Texas
92 Kristin Richardson Cowley
93 Marijana Gjorgjeskva Johnson Co
94 Rachel Morrison Seminole St
95 Kauana Goncalves Seward
96 Autrey Bradley Snead St
DOUBLES
Rank Team School
1 Wen/Kolovau Tyler
2 Kinarkina/Caffey Lee
3 Davitaia/Biro Cowley
4 Martinez/Godinet New Mexico Military
5 Veinberga/Vasic St. Petersburg
6 Porry/Palacios State College of Florida
7 Khakimova/Lisovska ASA
8 Fausett/Hand Temple
9 Bozkova/Camara Laredo
10 Wojcik/Underhill Broward
11 Ho/Symon Seminole
12 Johansson/Gruber Hillsborough
13 Miranda/Carter Abraham Baldwin
14 Dashutina/Bennincasa Seward
15 Winter/Veshenkova Florida St College-Jacksonville
16 Dahbi/Casseres Georgia Perimeter
17 Rijal/Reblin Collin
18 Craig/Cooper Johnson
19 Zachry/Mire Meridian
20 Gabb/Servise Lee
21 Blacketer/Dennis Tyler
22 Iongi/Gora Eastern Arizona
23 Kunishima/Dunseith St. Petersburg
24 Porry/Smit State College of Florida
25 Lentini/Rippner Florida St College-Jacksonville
26 Cunningham/Huett Abraham Baldwin
27 Grytsiak/Fumero Hinds
28 Highfield/Regan Snead
29 Grunvalde/Fisher Miss. Gulf Coast
30 Blair/Denuex Central Alabama
31 Harris/Gomes Itawamba